HISTORIA

WINICJUSZ CHRÓST

Polski gitarzysta jazzowy i rockowy, multiinstrumentalista, ceniony muzyk sesyjny, kompozytor, producent muzyczny. 
 

W 1971 roku zadebiutował jako gitarzysta w zespole System, działającym przy klubie studenckim Stodoła w Warszawie.

W 1974 roku został gitarzystą w zespole Breakout Tadeusza Nalepy. Przez wiele lat współpracował również z Big Bandem Polskiego Radia pod kierownictwem Andrzeja Trzaskowskiego oraz był członkiem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

W swojej karierze, która trwała prawie pół wieku, współpracował jako gitarzysta z całą plejadą gwiazd jazzu, rocka i muzyki pop. Jako muzyk sesyjny wystąpił również w nagraniach płytowych i radiowych m. in. Johna Portera, Zbigniewa Wodeckiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojtka Karolaka, Stanisława Soyki, Ewy Bem, Edyty Geppert, Janusza Skowrona, Anny Jantar,

Maryli Rodowicz, Grupy Organowej Krzysztofa Sadowskiego oraz wielu innych. 

7 grudnia 2008 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas Koncertu Jubileuszowego 50. Festiwalu Jazz Jamboree "Klasyka i Jazz" został odznaczony Odznaką Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaną przez Ministra Kultury Narodowej i Dziedzictwa Narodowego.

STUDIO CHRÓST

Studio nagrań w Sulejówku zostało założone przez Winicjusza Chrósta w kwietniu 1989 roku - w tym samym miesiącu, w którym podpisano porozumienie Okrągłego Stołu. Ten historyczny moment, będący symbolicznym początkiem transformacji systemowej w Polsce i Europie Środkowej, pokrywa się więc z powstaniem pierwszego prywatnego studia nagrań w kraju, które odtąd będzie zajmować coraz ważniejszą pozycję w historii polskiej muzyki i gdzie przez ponad 30 lat będzie się kreować polska kultura.

Pierwszym zespołem, który nagrał płytę w Studiu był zespół VOX. W kolejnych latach gościła tu cała plejada wykonawców, wśród których znaleźli się zarówno ci znani, jak i będący dopiero u progu kariery - swoją działalność artystyczną rozpoczynała tu chociażby Kasia Kowalska, Kuba Badach, czy Andrzej Piaseczny.

Reżyserka 1990
Reżyserka 1990
press to zoom
Reżyserka 1993
Reżyserka 1993
press to zoom
Neve 1996
Neve 1996
press to zoom
Reżyserka 1996
Reżyserka 1996
press to zoom

Od samego początku istnienia Studia przy nagraniach pracowali czołowi później specjaliści w zakresie realizacji dźwięku.

Wielu z nich to właśnie tu zdobywało reżyserskie szlify:

 

NAGRYWALI U NAS

 

NASZ ZESPÓŁ

Krzysztof Ptak

Realizator

Absolwent wydziału reżyserii dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doświadczenie

w realizacji i postprodukcji nagrań nabywał pod okiem Andrzeja Lupy

i Leszka Kamińskiego. Realizował nagrania m. in. zespołu Kwiat Jabłoni, Doroty Miśkiewicz, Dominiki Czajkowskiej, Pauliny Wróblewskiej czy Aleksandry Błachno. Gra na fortepianie, a oprócz realizacji i postprodukcji nagrań zajmuje się aranżacją, kompozycją i produkcją muzyczną. Tworzy podkłady muzyczne

w różnych gatunkach - m. in. house, drum and bass, hip hop, breakbeat, jazz i funk.

Paweł Sota

Realizator

Ukończył kierunek Jazz i Muzyka estradowa w specjalności realizacja nagłośnienia na Akademii Muzycznej

w Katowicach. Odbył kilkuletnie praktyki

w Radiu Katowice i NOSPR, nagrywając szerokopojętą muzykę rozrywkową, klasyczną i orkiestrową. W tym samym czasie realizował sesje nagraniowe pod okiem Winicjusza Chrósta w jego studiu

w Sulejówku. Od 2015 roku jest związany z branżą medialną. Prywatnie udziela się w różnych projektach muzycznych jako wokalista i basista, a oprócz tego gra na saksofonie, klarnecie i fortepianie.

Aleksandra Chróst

Manager

Absolwentka klasy fortepianu szkoły muzycznej II stopnia. Obecnie kończy studia magisterskie z zarządzania.

Od pięciu lat zdobywa doświadczenie

w realizacji projektów PR-owych

i marketingowych, oraz przy produkcji eventów i wydarzeń kulturalnych. Zajmuje się koordynacją pracy studia oraz dba

o to, by muzycy mogli poczuć się jak

u siebie w domu. Służy pomocą

w kompleksowej organizacji sesji nagraniowych, dzięki czemu goście mogą w pełni skupić się na swojej wizji

i działaniach artystycznych.